Български език


 Езикови норми


фсг " Ат. Буров", Хасково - Български език и литература - Изпитен тест
1. В кой ред е допусната правописна грешка?







2. В кой от редовете НЕ е допусната правописна грешка?







3. В кое от изреченията НЕ е допусната правописна грешка?







4. В кой ред е допусната правописна грешка?







5. В кой от ред е допусната правописна грешка?







6. В коя от подчертаните думи е допусната граматична грешка?

По време на фестивала(А) бяха покозони няколко документални филма(Б) на трима млади творци(В), чиито(Г) труд бе възнаграден с поощрителни награди.







7. В кое от изреченията е допусната граматична грешка?







8. В кое от изреченията е допусната граматична грешка?





9. В кое изречение е допусната пунктуационна грешка?





10. В кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка?





11. В кое от изреченията НЕ е допусната лексикална грешка?





12. В кой ред фразеологичните словосъчетания са антоними?





13. От коя творба са стиховете?

Живота и смъртта крила ми са предвечни,
размахани задружно, - близки и далечни
предели аз не виждам сред размаха свой;
на мигновенията бързотечни
изгубих тягостния брой...







14. В кой ред авторът на всички творби е Йордан Йовков?





15. Станчо и Стоилка са герои от творба на:





16. Коя от изброените творби НЕ е написана в проза?





17. В коя от посочените творби са разгледани темите за трудолюбието, виталността и любовта?





18. В коя от творбите авторът пряко се обръща към своя герой и споделя вярата си, че той може да се промени?





19. В коя от творбите на Йордан Йвков НЕ се среща темата за греха?





20. Кой от посочените автори в лириката си се бунтува срещу патриархалните норми и невъзможността да изразява волно себе си?





21. Функцията на развръзка в творбата „На оня свят” изпълнява епизодът, в който се представя:





22. Какво е подчертаното изразно средство?

… Мълчи народа!
Глухо и страшно гърмят окови,
не чуй се от тях глас за свобода:
намръщен само с глава той сочи
на сган избрана - рояк скотове,
в сюртуци, в реси и слепци с очи.
Христо Ботев, „ЕЛЕГИЯ”







23. От коя сфера на общуване е Текст 1?





Прочетете двата текста и изпълнете задачите към тях (23. - 30. задача включително)

ТЕКСТ 1

„Въпреки че историята на всеки бежанец е различна, а мъката лична, всички те споделят една обща нишка на необикновена смелост: куражът не само да оцелеят, но да упорстват и да възстановят разбития си живот.“
Тези думи на португалския политик и Върховен комисар за бежанците на ООН Антониу Гутериш сякаш най-точно описват ситуацията, в която се намира бягащият от войната. Ние в България започнахме да срещаме съдбите на хиляди хора, чиито живот досега ни е изглеждал толкова далечен, а днес е част от нашето ежедневие. За последните години видяхме и чухме много по темата: от солидарни слова до изблици на шовинизъм.
Съдбата на един бежанец може да бъде различна. Често тя е непредвидима. Бягаш от затвор, за да бъдеш вкаран в затвор. Тръгваш, изпълнен с надежда и чувство за самосъхранение, а пристигнал в Едема, осъзнаваш, че единственото, което имаш всъщност е именно самосъхранението. Не вярваш ли в себе си, загубен си.
Замислих се – какво ли е да бягаш от родината си? Да тичаш, понесъл само дрехите си? Никога не бих искал да стана бежанец. Това не пожелавам и на своите врагове. Рискуваш да бъдеш неразбран в момента, когато разбирането е жизненоважно. Трябва да обясняваш причините за твоето бягство от родината, когато ти искаш да ги забравиш – да се връщаш постоянно в онзи ад на спомените, за да получиш така желания документ, с който да се почувстваш част от едно ново общество.Често това обществото приема и свързва бежанеца, единствено с нелегалност, изтекли документи и други административни неволи – с една дума, тежест.
През последните години България се превърна в остров на спасението за мнозина хора. Те в голямата си част са нелегални. Статутът им определя техния живот. Понякога, някои от тях, имат шанса да получат документи и да се установят. Дори създават семейства и имат работа. Подобни хора виждаме сред себе си, без да знаем, че те са минали всичките хиляди километри в търсене на по-добрия живот. Има и такива, които никога не се установяват. Нямат работа, а семействата им са далеч от тях. Обикновено свършват в разни домове и псевдо-институции, без възможност за депортиране. За много от тях да се върнат в ужаса, от който бягат, е по-добрата възможност от утопията, която търсят и никога не намират.
Държавата, която е омръзнала на мнозина и искат да я напуснат, за други означава спасение. Да, ежедневието ни е трудно, парите никога не достигат, изнервени сме и обидени на собствената си страна. Но може би пък с оказването на помощ на хора, бягащи от война, ще можем ние самите да пречистим мислите си?



ТЕКСТ 2

„Кандидат за убежище” е всеки човек, който е подал молба за убежище в съответната национална агенция, която отговоря за това, и е в очакване на обявяване или отхвърляне на статут на бежанец.
„Бежанец” е официалният статут на всеки човек, който е получил положителен отговор за убежище от съответната национална агенция в дадена страна (в България това е Агенцията за бежанците) и който отговаря на критериите, които фигурират в Женевската конвенция за статута на бежанците от 1951 година.
„Мигрант” е всеки човек, който е в процес на миграция, или, казано по друг начин, в процес на доброволно преминаване на граница и сменяне на местонахождението си от една държава в друга, поради икономически, политически или културни причини. Мигрантът е емигрант в страната, която напуска, и имигрант в страната, в която се установява. Следователно, всеки бежанец или кандидат за убежище е мигрант, но не всеки мигрант е бежанец или кандидат за убежище.
Бежанците са сред най-уязвимите групи в населението. Причината за създаването на отделен статут на бежанец е активизирането на международната общност в средата на XX век, вследствие на огромните трагедии на хора, бягащи от страни, участващи във военен конфликт, граждански войни, геноцид и т.н. и необходимостта от опазването на техните основни човешки права.
Основните човешки права и тяхното опазване са основен приоритет на международната общност от края на Втората световна война насам, чиято конкретизация е създаването на Организацията на обединените нации (ООН) през 1945 година. Основните приоритети са свързани със създаването на международен и универсален статут на бежанец, правен механизъм за защита на правата на бежанците, както и развитие на международните и правни процедури за предоставяне на убежище. [3]
Подписването на Всеобщата декларация за правата на човека на ООН на 10 декември 1948, която съставя каталог на основните човешки права, също така засяга и правата на бежанците.
Със създаването на Върховния комисариат за бежанците на ООН през 1950 е направена още една крачка към подобряването на правния режим на бежанците. Основната му функция е да осигури международна закрила на бежанците и отказ от принудително връщане в държавата, където са имали основателни опасения от преследване.
Основополагащият международен договор в сферата на бежанското право е Женевската конвенция от 1951г. Конвенцията дефинира термина „бежанец”, определя условията, при които бежанец губи статута си и определя правата и задълженията на бежанците по отношение на страната, която ги е приютила.
Съгласно чл. 1 на тази конвенция, бежанец е всеки човек, който в резултат на събития, станали преди 1 януари 1951 г., и при основателни опасения от преследване по причина на раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или политически убеждения, се намира извън страната, чийто гражданин е, и не може да се ползва от закрилата на тази страна, или не желае да се ползва от такава закрила поради тези опасения.



24. Кое от посочените твърдения е вярно за Текст 1?





25. С коя е най-подходящо да се замести подчертаната дума нелегални в Текст 1?





26. Кое от посочените твърдения НЕ е вярно според Текст 1?





27. Каква функция изпълнява Текст 2?





28. Кое от посочените твърдения НЕ е вярно за Текст 2?





29. Кое от посочените твърдения е вярно за Текст 2?





30. В кой ред срещу съответната дума, използвана в Текст 2, не е посочено вярното ѝ значение?