Тест 4


7и клас - Математика - Външно оценяване
1.





2. Изразът (3x + 1)² е тъждествено равен на:





3. Многочленът k² − 1 е тъждествено равен на:





4. Уравнението x − 1 = −x + 2 е еквивалентно на уравнението:





5. Дадено е, че −6а < −6. НЕ е вярно, че:





6. Кое от неравенствата НЯМА решение?





7. На чертежа BO = DO. При какво условие ΔABO ще е еднакъв на ΔCDO?






8. Диагоналът AC на равнобедрения трапец ABCD е ъглополовяща на острия DAB. Ако обиколката на трапеца е 28 cm и дължината на бедрото AD е с 12 cm по-малка от дължината на основата AB, то дължината на AB в сантиметри е:






9. Кое твърдение е грешно?:





10. Приятелите на Руми са x и са повече от приятелите на Ники, които са y. Колко пъти приятелите на Ники са по-малко от тези на Руми?





11. Многочленът 5(2y − 5) − 25y(2y − 5) е тъждествено равен на:





12. Многочленът b² − а² −2а − 1 е тъждествено равен на :





13. Коренът на уравнението (x − 2)² − x(x − 2) = 0 е:





14. Числата (−1) и 2 са корените на уравнението:





15. Неравенството 0,2 − k < 2k − 2,8 е вярно за всяко k, за което:





16. На чертежа правите m и n са успоредни и NAQ = 60°. Ако NAM : AQN = 3:1,
тогава ANQ е равен на:






17. На чертежа лъчът OL е ъглополовяща на AOC, а лъчът OM е ъглополовяща на BOC.
Ако AOC : LOM = 4:3, то AOC е:






18. В координатната система Oxy са означени точките A(3;−1) и M(3;2). Точката M е от симетралата на отсечката AB и от отсечката AB. Координатите на точката B са?






19. Ъглополовящите AL1 и BL2 на ΔABC се пресичат в точка O. Ако BAC : ABC : BCA = 1:2:3, тогава AOB е равен на:






20. Даден е правоъгълен ΔABC с хипотенуза AB и CAB = 30°. На лъча BA е построена
отсечката AM = AC (точката A е между точките M и B) и на лъча AB е построена отсечката BN = BC (точката B е между точките N и A). Тогава MCN е равен на:






21. На чертежа ΔABC е правоъгълен, CM е медиана към хипотенузата AB, CH е височина към хипотенузата, CM = 6 cm и CBA = 15°. Дължината на височината CH е:






22. На чертежа CD е височина на правоъгълния ΔABC към хипотенузата му AB. Точката M е среда на страната AC, а точката N е среда на страната BC. Ако лицето на ΔABC е 12 cm², лицето на ΔDNM е:






23. Две от страните на триъгълник са с дължини 1 cm и 3 cm, а третата му страна има дължина, която се изразява с естествено число сантиметри. Броят на триъгълниците, които отговарят на това условие, е:





24. Даден е правоъгълник, широчината на който е с 4 cm по-малка от дължината му. Ако намалим по-малката му страна с 4 cm, а другата запазим, ще получим правоъгълник, лицето на който е с 40 cm² по-малко от лицето на дадения правоъгълник. Лицето на дадения правоъгълник е:





25. Двама работници трябва да свършат определена работа. Първият може да свърши сам работата за 3 часа, а другият - за 6 часа. Първоначално първият работи сам t часа, след което двамата довършват работата за не по-малко от 1 час и 20 минути. Интервалът, който изчерпва всички възможни стойности за t, е:





26. Да се намери по-големият корен на уравнението |−( x−1)³−(1−x)(x−1) xx²|=1.


27. От две гари A и B, които са на разстояние 150 km, тръгват два влака. В 10 часа от A за B тръгва влак, който се движи със скорост 60 km/h, а 1 час по-късно от B за A тръгва друг влак, който се движи със скорост 80 km/h. На какво разстояние са били двата влака един час след тръгването на влака, пътуващ от B за A?


28. Даден е правоъгълен триъгълник с медиана към хипотенузата 4 cm. Каква е най-голямата възможна стойност за лицето на този триъгълник?


29. В трамвай могат да пътуват не повече от 70 души. Половината от пътниците, качили се в трамвая на първата спирка, заели някои от седящите места. След втората спирка броят на пътниците се увеличил с 12%. Колко пътници са се качили на първата спирка?


30. В равнобедрения ΔABC(AC = BC) ACB = 140°. Точката M е от лъча AC и е такава, че CM = AB
и C е между A и M. Да се намери AMB.