ДЗИ по БЕЛ 19 май 2021 година ЧАСТ 1


ДЪРЖАВЕН ЗРЕЛОСТЕН ИЗПИТ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА

19 май 2021 година

ПЪРВИ МОДУЛ


12и клас - Бълг. ез. и литература - Външно оценяване
1. В кой ред е допусната правописна грешка?





2. В кой ред НЕ е допусната правописна грешка?





3. В кое изречение е допусната правописна грешка?





4. В кое изречение НЕ е допусната правописна грешка?





5. В кое изречение е допусната правописна грешка?





6. В коя от подчертаните думи е допусната граматична грешка?

Петимата състезатели (А) от нашия тим спечелиха 3 златни медала (Б) и постигнаха подобър общ резултат от останалите 8 отбора (В). След състезанието няколко члена (Г) на журито поздравиха играчите ни.







7. В кое изречение е допусната грешка при членуването?





8. В кое изречение е допусната граматична грешка?





9. В кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка?





10. В кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка?





11. В кое изречение НЕ е допусната лексикална грешка?





12. Кое фразеологично словосъчетание НЕ означава обзема ме силен страх?





13. От коя творба са стиховете?

Къде е тука нашата съдба?
Къде е драмата?
Къде съм аз? Кажете!?
В гърдите ни опрян е за стрелба
на времето барутно пистолета.






14. В кой ред авторът на всички творби е Иван Вазов?





15. Цветана и Тиха са героини от творби на:





16. Коя от посочените творби НЕ е поема?





17. В коя творба се утвърждава идеята за обезсмъртяването на героя, посветил живота си на борбата за свободата на родината?





18. Драматичните взаимоотношения между героите в повестта „Гераците“ са резултат от:







19. Кое твърдение НЕ е вярно?





20. Експресионизмът като литературно явление в България се характеризира с:





21. В коя творба е използвана ретроспекция?





22. Какво е подчертаното изразно средство?

На безстрастното време в неспира
гасне мълком живот неживян






Прочетете двата текста и изпълнете задачите към тях.


ТЕКСТ 1
      В гористите местности на Западен и на Централен Китай живее черно-бял бозайник
– вид мечка, известна в науката с наименованието голяма панда, но наричана още бамбукова мечка. Названието бамбукова мечка ѝ е дадено, понеже обитава планински бамбукови гори. Имало е предложение пандата да се обособи в собствено семейство, тъй като устройството на черепа ѝ и на зъбите ѝ не прилича на това на мечките.
      Голямата панда достига на дължина 120 – 150 см и тежи от 30 до 160 кг. Опашката ѝ е дълга около 12 см. Козината ѝ е гъста, през плешките и предните ѝ крака минава широка черна ивица. Задните крака са черни, има черни петънца по ушите и около очите. Заради отличителната си окраска е известна и с наименованието пъстра мечка. Късите дебели крайници завършват с масивни лапи с огромни нокти, като в основата им са разположени специални възглавнички. Храни се предимно с бамбук, като хваща филизите и листата на това растение с помощта на специално приспособление на предната си лапа. Голямата панда има тромава походка на земята, но се катери пъргаво по дърветата. Живее поединично, но не и по време на размножителния си период. Размножава се от март до май, като бременността е с продължителност 122 – 163 дена. Бебето панда тежи едва 100 грама и майката го носи, притискайки го към гърдите си с големите си предни лапи.
      Пандите са преследвани от ловци заради специфичната козина, което води до изчезването им в някои райони. Пандите в природата имат бавен размножителен цикъл, а размножаването на уловените панди е съпроводено с огромни затруднения. Строгите наказания от страна на китайското правителство са намалили лова, но териториите, обитавани от панди, стават все по-малко. Въпреки че природните местности, в които живеят, са защитени като природни резервати, има случаи, в които бракониери продължават да ловуват и да убиват панди.


ТЕКСТ 2

      „Дългогодишната работа на природозащитниците се увенча с успех. Голямата панда вече не е застрашен вид“, съобщи Би Би Си. Официалният статут на любимото на мнозина животно беше променен от застрашен на уязвим заради нарастването на популацията на вида в Китай. Фактът беше обявен като част от промените в Червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN).
      Усилията на Китай дадоха резултат. През 2004 г. е имало само 1596 панди в дивата природа, но по последни данни броят им се е увеличил и вече има регистрирани 1864 възрастни панди. Няма точни сведения за броя на малките, но се предполага, че общият брой на представителите на вида е около 2060. „Данните от национални проучвания с различен мащаб показват, че наблюдаваният по-рано спад на популацията е овладян и че тя е започнала да нараства“, гласи докладът на IUCN. Тези позитивни резултати са плод на усилията на хората, ангажирани с опазването на пандата чрез грижи за нормалното състояние на нейните местообитания, чрез програми за залесяване и чрез забраната за лова на този животински вид. Според учените китайците са свършили много добра работа с пандите, след като са разбрали, че ножът е опрял до кокала.
      Международният съюз за защита на природата обаче предупреди, че успехът може да се окаже краткосрочен. Възможно е промените в климата да унищожат над една трета от бамбуковите гори в следващите 80 години. „Поради тази причина популацията на пандите се очаква да намалее въпреки постигнатия в последните 20 години напредък“, прогнозират природозащитниците. Оказва се, че за да бъде запазен този емблематичен вид, трябва да продължат ефективните мерки за защита на горите и да се реагира на нововъзникващите заплахи.



23. От коя сфера на общуване е Текст 1?





24. Кое от посочените твърдения е вярно за Текст 1?





25. Използваната в Текст 1 дума бракониери е:





26. Кое от посочените твърдения е вярно според Текст 1?





27. От коя сфера на общуване е Текст 2?





28. Кое от посочените твърдения е вярно за Текст 2?





29. Словосъчетанието ножът е опрял до кокала, използвано в Текст 2, е:





30. Кое от посочените твърдения е вярно според Текст 2?